Wybór odpowiednich akcesoria do odkurzacza ma kluczowe znaczenie. Szybko i skutecznie wykonują pracę. I podczas gdy większość odkurzaczy ma z nimi osprzęt, istnieje wiele uniwersalnych akcesoriów dostępnych na rynku, które zapewniają mocowanie zapasów. Oto krótki przegląd najczęściej używanych akcesoriów próżniowych, funkcja i czego szukać w akcesoriach wysokiej jakości.
Nagie szczotki podłogowe

Doskonałe do twardego drewna, płytek i gładkich podłóg. Im szerszy, tym większy zasięg, ale z lekkim spadkiem próżni. Naturalne włosie jest lepsze od nylonu.
Narzędzie szczelinowe

Są one używane do wchodzenia w narożniki i pęknięcia, a zwężona góra faktycznie zwiększa siłę ssania. Znalezienie jednego ze szczelinami z boku poprawia przepływ powietrza i zapobiega zatykaniu się.
Szczotki do kurzu

Służy do odkurzania regałów, listew i gładkich powierzchni. Naturalne włosie, takie jak te wykonane z włosów koni lub dzików, trwają najdłużej i są bardziej delikatne dla mebli. Włosie nylonowe ma tendencję do zwijania się i odpryskiwania.
Narzędzie tapicerskie

Narzędzia te doskonale nadają się do czyszczenia mebli z tkaniny i schodów z wykładziną. Większość z nich jest wykonana z twardego plastiku, ale uważaj na te z nylonowym paskiem włosia. Ta taśma będzie poruszać powierzchnię i pomagać w usuwaniu osadzonych zanieczyszczeń.
Ssawka  Turbo

Narzędzia Turbo używają turbiny napędzanej próżnią do obracania szczotki walcowej. Są to małe podręczne urządzenia, które mogą być używane jako narzędzia tapicerskie lub szerokie do dywanów i wykładzin dywanowych. Poszukaj tych wyprodukowanych przez Wessell Werk z Niemiec. Są one zdecydowanie najlepsze, używane przez Miele i SEBO i oferowane w wielu centralnych zestawach próżniowych. Wymagają one konserwacji, aby utrzymać turbinę w czystości, kanały są mniejsze, a podciśnienie zmniejsza się w celu zasilania tych narzędzi, ale dodatkowe poruszenie wirującej szczotki bijakowej naprawdę pomaga. Nie zalecany do dywanów o średnich i grubych stosach.

* Narzędzia te są dostępne w rozmiarze (standard 32mm), a niektóre w rozmiarze 35 mm (European Metric). Kilka marek posiada własne akcesoria i może wymagać użycia adaptera. Jeśli nie jesteś pewien, jakiego rozmiaru potrzebujesz, weź ze sobą ssawkę lub wąż, abyśmy mogli pomóc Ci znaleźć odpowiedni osprzęt do Twoich potrzeb, a także zapasowe akcesoria do odkurzaczy przemysłowych różnych marek.