Możesz być zszokowany słysząc, że większa moc próżni NIE równa się większej mocy ssania. Słyszę twoje westchnienia. Dostawcy detalicznych i komercyjnych odkurzaczy mają podwyższoną moc jako ostateczną specyfikację do porównywania wydajności odkurzacza, nie zakupuj takich odkurzaczy.
Zakup odkurzacza lub maszyny do ekstrakcji dywanów może być trudny. Jak porównać i upewnić się, że nie kupujesz niewypału? Jaka jest prawda o odkurzaczach? Omawianie ssania jest trochę bardziej szczegółowe niż proste wyjaśnienia, które są często oferowane. Ale kwestia, czy moc jest równa zasysaniu, jest dość prosta, ponieważ odpowiedź brzmi NIE.

Czy wyższa moc oznacza większe ssanie?

Najlepiej jest najpierw zająć się tym pytaniem. Większość ludzi wierzy, że odpowiedź brzmi „tak”. Prosty fakt jest taki, że moc jest tylko miarą tego, ile energii (lub elektryczności) zostanie zużyte. Tak więc odkurzacz o mocy 1000 W zużyje 1 kilowat (1000 W) energii elektrycznej w ciągu 1 godziny. Chodzi o to, że jest to pomiar zużycia, a nie pomiar mocy wyjściowej… nic nie mówi o zasysaniu. Jeśli chcesz zużywać więcej energii elektrycznej, użyj odkurzacza o wyższej mocy.Oceń wydajność próżni przez przepływ powietrza i zasysanie, a nie moc.

Jeśli chcesz zrozumieć, jak oceniać wydajność odkurzacza poważnie, ważne jest, aby zrozumieć 2 pojęcia i moc nie jest jedną z nich. Dwie koncepcje to…

1. Ssanie i

2. Przepływ powietrza

Przyjrzyjmy się każdej koncepcji niezależnie, ale gdy to robimy, pamiętajmy, że współpracują ze sobą i nie można osiągnąć żadnej wydajności próżni bez wspólnej pracy ssania i przepływu powietrza. Nie musisz w ogóle myśleć o mocy, ponieważ nie ma znaczenia, jaką moc ma silnik.

Aby lepiej zrozumieć, w jaki sposób te dwie koncepcje współpracują ze sobą, aby stworzyć wydajność odkurzaczy, złożę oświadczenie:

Odsysanie (bardzo zasadniczo) jest tym, co zbiera brud (i tworzy prędkość / prędkość przepływu powietrza), a przepływ powietrza (objętość powietrza w ruchu) jest tym, co usuwa brud.

1. Odkurzanie

Odsysanie (lub wyciąganie powietrza) jest często określane jako podnośnik wodny lub próżnia. Ssanie ostatecznie daje danej objętości powietrza prędkość lub prędkość silnika próżniowego. Im więcej masz ssania, tym szybciej porusza się dana objętość powietrza. Ta objętość powietrza, o której mówię, to przepływ powietrza, który omówię dalej. Ssanie można w rzeczywistości zmierzyć na mierniku i mierzy on wielkość zasysania pod względem podnoszenia wody w calach. Ten pomiar wskazuje, jak wysokie (w calach) ssanie podniesie kolumnę wody. Ta wartość próżni lub zasysania (mierzona jako wyciąg wodny) jest dobrą oceną do wykorzystania przy ocenie wydajności. Wszyscy producenci silników próżniowych mają te pomiary łatwo dostępne.

Czym jest teraz próżniowy przepływ powietrza?

2. Próżniowy przepływ powietrza

Przepływ powietrza jest często określany jako CFM, który mierzy objętość powietrza przemieszczanego w systemie próżniowym w stopach sześciennych na minutę. Przepływ powietrza jest czasem mierzony w litrach na sekundę. Przepływ powietrza jest tym, co porusza brud, że ssanie się zwiększyło. (Tak samo jak wiatr niesie kurz). Mam nadzieję, że widać, że to właśnie wzajemne połączenie zarówno ssania, jak i przepływu powietrza daje nam wydajność. Bez drugiego nie może istnieć.

Ostatnim słowem na temat przepływu powietrza, jedyne inne rzeczy, które wpłyną na przepływ powietrza, to opór, który będzie obecny w wężu do odkurzacza, filtracja odkurzacza, narzędzia podłogowe i akcesoria. Dlatego projekt maszyny i jej akcesoriów ma znaczenie, a nie tylko specyfikację silnika próżniowego.

Przykład ssania bez przepływu powietrza

Aby pomóc w zrobieniu mentalnego obrazu, rozważ umieszczenie 2 złotówki na stole. Po wyłączeniu odkurzacza umieść zagiętą końcówkę nad tym 5-centymetrowym kawałkiem, aby powietrze nie mogło dostać się do zagiętej końcówki. Teraz włącz odkurzacz, odczekaj kilka sekund, a następnie ponownie wyłącz odkurzacz. Gdy podniesiesz wygiętą końcówkę, zauważysz, że 5-centymetrowy kawałek nie poruszył się o minimetr, mimo że nastąpiło zasysanie próżniowe!

Jeśli miałbyś wykonać ten sam eksperyment, ale tym razem z odkurzaczem działającym od początku, zauważysz, że 2 złotówka zostanie oderwane z powodu przypływu powietrza. Ten eksperyment wyraźnie pokazuje, że samo ssanie nie jest wystarczające. Po połączeniu przepływu powietrza z odsysaniem uzyskuje się wydajność odkurzacza!

Ssanie i przepływ powietrza razem

Związek między ssaniem a przepływem powietrza jest bardzo ważny. Interesujące jest to, że mają „odwrotną zależność”. Gdy ssanie jest wysokie, wtedy przepływ powietrza jest niski i odwrotnie. Najłatwiejszą analogią do losowania byłoby porównanie ssania odkurzacza do ssania wentylatora wyciągowego w kuchni lub łazience. Odkurzacz ma znacznie większe ssanie, ze stosunkowo niskim przepływem powietrza, podczas gdy wentylator wyciągowy ma bardzo niską zdolność ssania przy wysokim przepływie powietrza.