ODKURZACZ BUDOWLANY JAK WYBRAĆ.
Profesjonalne odkurzacze różnią się od gospodarstwa domowego, przede wszystkim zakresem zastosowania - stosowane są w budowach i zakładach produkcyjnych. Tam mamy do czynienia z dużymi ilościami konkretnych śmieci - części gipsu, kamieni, ostrych fragmentów, drobnego pyłu, wiórów. Do pracy z takimi odpadami są specjalne worki na kurz.
Jednorazowe torby papierowe.

Doskonale zatrzymuje drobne cząsteczki kurzu wewnątrz, dlatego przy stosowaniu takich odpylaczy rzadziej konieczne jest czyszczenie i wymiana dodatkowych filtrów. Po pełnym załadowaniu należy wyrzucić jednorazowe worki z ich zawartością. Jest to wygodne, ponieważ bezpośredni kontakt ze śmieciami jest całkowicie nieobecny. Jednak torby papierowe powinny być używane ostrożnie, jeśli trzeba usunąć rozbite szkło, ostre kamienie, wióry metalowe i podobne odpady, ponieważ mogą one rozerwać papierowe ściany.
Torby wielokrotnego użytku wykonane z materiałów syntetycznych.

Wykonane są z wielowarstwowych włókninowych materiałów syntetycznych, odznaczają się wysoką trwałością, dzięki czemu dobrze radzą sobie z dużymi cząstkami śmieci. Po tym, jak pełny ładunek takiej torby powinien zostać oczyszczony z zebranych zanieczyszczeń i ponownie umieszczony na miejscu, możesz to zrobić wiele razy. Ta opcja jest dość ekonomiczna, ale z czasem materiał filtrujący nadal ulega zatkaniu, a nawet kolektor pyłu wielokrotnego użytku należy wymienić na nowy.
Jednorazowe torby syntetyczne.

Połącz zalety syntetycznych odpylaczy wielokrotnego użytku i jednorazowych kolektorów pyłu papierowego. Są dość trwałe, dlatego mogą przechowywać duże zanieczyszczenia i mają dobry stopień filtracji. Po jednorazowym napełnieniu worka należy go wyrzucić wraz z zebranymi odpadami, co całkowicie eliminuje kontakt z nimi.

Aby dowiedzieć się, które akcesoria pasują do odkurzacza przemysłowego, przeczytaj instrukcje. Jeśli dopuszczalne jest stosowanie różnych typów odpylaczy, należy zwrócić uwagę na: wymaganą objętość worka, rodzaj materiału podstawowego i cechy konstrukcyjne zamka.
Filtry do odkurzaczy przemysłowych

Wiele modeli odkurzaczy przemysłowych jest wyposażonych w wyjmowane filtry HEPA. Takie filtry są dwóch rodzajów - syntetycznych i celulozowych. Syntetyczne filtry HEPA nadają się do pracy z mokrym gruzem, a gdy ulegną zabrudzeniu, można je myć pod bieżącą wodą. Filtry celulozowe można czyścić tylko na sucho.

Stopień zanieczyszczenia filtra lub niewłaściwa jakość czyszczenia wpływa bezpośrednio na moc ssania i jakość czyszczenia, dlatego należy dokładnie monitorować stan nie tylko kolektorów pyłu, ale także filtrów.
Istnieją trzy główne zasady filtracji, z których każda ma swoje zalety i wady.

1. pierwszy rodzaj odkurzaczy przemysłowych wyposażonych w specjalne worki do wychwytywania pyłu i zanieczyszczeń. Te odpylacze mogą być wykonane z papieru i gęstej i stałej materii, które powinny być okresowo vytrushivat. Worki tkaninowe służą do zbierania cząstek o większych rozmiarach, ale do wychwytywania drobnego pyłu, alergenów lub zapachów bardziej odpowiednich zastępczych worków papierowych, które są wykorzystywane podczas napełniania Podczas pracy odkurzacza z papierową torbą unikaj kolczastych cząstek, które mogą w krótkim czasie zniszczyć pył.
2. drugi typ odkurzaczy ma filtr „cyklon”: zanieczyszczenia pod wpływem siły odśrodkowej wpadają do wbudowanego pojemnika filtra. Modele urządzeń przemysłowych służą do czyszczenia obszaru z płynnej i zwilżonej ściółki.
3. trzeci typ - modele wyposażone w filtrację wody: rozpylany strumień powietrza jest kierowany przez pojemnik z gęstą pianą z wodą, pozostawiając duży pył. Drobniejszy pył jest przenoszony do specjalnego separatora w celu dalszego wychwytywania. Ta technologia jest uważana za być najbardziej wszechstronny, ponieważ zapewnia efektywne wykorzystanie wielostopniowego systemu filtracji przy minimum dodatkowych dostaw sprzętu. Jednak praca przemysłowego odkurzacza z akwafiltrem wymaga użycia dużych ilości oczyszczonej wody, co jest dość trudne do osiągnięcia w trakcie budowy.
 należy wyjaśnić, że produkcja przemysłowych odkurzaczy bez filtrów nie jest prowadzona, ponieważ biologiczne oczyszczanie powietrza powinno być obowiązkowe.