Wiele osób nawet nie zdaje sobie sprawy, że wydajność odkurzacza i jego żywotność w dużym stopniu zależą od rodzaju worka działającego jako odpylacz. Nie tylko spełnia funkcję usuwania śmieci, ale także odcina pył, uniemożliwiając mu dostanie się do wnętrza urządzenia. Aby codzienne czyszczenie było jak najbardziej owocne, a obsługa odkurzacza była jak najdłuższa, konieczne jest dokładne zrozumienie rodzajów toreb.

Worki na kurz wielokrotnego użytku

Nie jest tajemnicą, że tak zwane worki wielokrotnego użytku (stałe) są w podstawowej konfiguracji z odkurzaczami. Po napełnieniu są usuwane, usuwane z nagromadzonego gruzu, a następnie ponownie wkładane do odkurzacza.

Worki wielokrotnego użytku wykonane są z gęstego materiału filtracyjnego. Na dole mają specjalny łącznik, przez który torba jest usuwana z zawartości. Podczas pracy odkurzacza złącze to jest zamykane specjalnym plastikowym klipsem lub zamkiem.

Wadę można przypisać temu, że z czasem w kolektorze pyłu gromadzą się nie tylko odpady i pył, ale niestety patogenne mikroorganizmy, których nie można usunąć przez wytrząsanie worka. Tak więc różnego rodzaju bakterie i grzyby osadzają ogromne kolonie wewnątrz odkurzacza, a następnie są wyrzucane z powrotem do pomieszczenia.

Zalety modeli wielokrotnego użytku - długi okres eksploatacji, który może osiągnąć kilka lat, a co za tym idzie, wydajność. Pamiętaj jednak:

    Zapchana kurzem struktura tkaniny zmniejsza moc ssania i wydajność samego odkurzacza;

    konieczne jest systematyczne mycie worków tkaninowych, ale z czasem tylko osłabia ich właściwości filtrujące, deformując strukturę tkaniny;

    Uszczelki gumowe również ulegają zużyciu, a głównym zadaniem jest zapewnienie szczelności złącza. W rezultacie wewnętrzne "wypełnienie" urządzenia gospodarstwa domowego może stać się bezużyteczne szybciej niż sama torba.

Jednorazowe worki do odkurzacza

Po napełnieniu torby te są usuwane i po prostu wyrzucane, zmieniając je na nowe. Ich konstrukcja i przeznaczenie po prostu nie zapewniają możliwości opróżniania i ponownego użycia.

Jednorazowe worki na kurz:

    Hermetyczne. Nieobecność w projektowaniu złączy zaprojektowanych do czyszczenia opakowania, zapobiega możliwemu wyciekowi kurzu przez nie.

    Higieniczny. Po utylizacji nie dojdzie do bezpośredniego kontaktu ze śmieciami i pyłem, zwłaszcza jeśli worki są wyposażone w specjalny zawór odcinający, który szczelnie zamyka wlot, gdy odpylacz zostanie usunięty z odkurzacza. W tym samym czasie sama procedura wymiany worka staje się całkowicie bezpieczna dla osób z astmą lub skłonnych do alergii.

Brak modeli jednorazowych to krótki okres eksploatacji. Z reguły wymagają wymiany co 1-1,5 miesiąca (żywotność jest raczej warunkowa, wszystko zależy od częstotliwości i intensywności czyszczenia). Jednak ich działanie może znacznie zaoszczędzić na konserwacji zapobiegawczej i naprawie samego odkurzacza. Tak więc strategiczna korzyść z używania jednorazowych kolektorów pyłu jest oczywista.

Preferując jednorazowy odpylacz należy również zwrócić uwagę na następujące punkty:

    wytrzymałość szwów - musi być wystarczająco niezawodna;

    materiał, z którego jest wykonany - należy wybrać typy wielowarstwowe lub nie wielowarstwowe o jednorodnej strukturze, w zależności od przeznaczenia.
Z jakich materiałów wykonane są worki do odkurzaczy?

Torby papierowe

Większość naszych jednorazowych papierowych torebek papierowych wykonana jest z papieru filtracyjnego. Dlatego nazwa "worki" przykleiła się do tego rodzaju kolektorów pyłu.

    Zwiększona gęstość (od 100 do 200 g / m²) i wielowarstwowa struktura pozwalają nie martwić się wytrzymałością papierowych worków filtracyjnych. Dobrze utrzymują zarówno zwiększone ciśnienie strumienia powietrza, jak i średniej wielkości śmieci.

    Papier filtracyjny wykonany jest z celulozy, zapewniając niezbędną porowatość konstrukcji.

    Torby papierowe doskonale zatrzymują kurz wewnątrz torby.