Filtry Jakie są filtry do odkurzacza i jakie one są?Podczas pracy odkurzacza do pomieszczenia wraca trochę pyłu, co do zasady są to najmniejsze cząsteczki. Aby zmniejszyć poziom zanieczyszczenia powietrza, pomogą specjalne filtry, które zatrzymują nawet drobne cząstki kurzu. W tym artykule przyjrzymy się różnym typom filtrów bardziej szczegółowo.


Rodzaje filtrów

Odpylacz - jest głównym filtrem dla każdego odkurzacza. To w kolektorze pyłu znajduje się w nim większość śmieci (kurz, piasek, sierść zwierząt itp.). Istnieje kilka rodzajów kolektorów pyłu: worki (wykonane z papieru, tkaniny lub włókien syntetycznych), pojemniki, kolby. Wszystkie są umieszczone w obudowie odkurzacza.

Filtr wstępnego silnika jest zainstalowany przy wejściu do przedziału, w którym znajduje się silnik. Jego celem jest ochrona silnika przed wnikaniem zanieczyszczeń, które mogą powodować awarie odkurzacza.


Istnieją dwa rodzaje filtrów odkurzacz:

    Mikrofiltry Mogą być wykonane z włókien syntetycznych lub pianki i są zdolne do wychwytywania raczej dużych cząstek pyłu.

    Filtry HEPA (wysokowydajne filtry czyszczące). Może być wykonany z celulozy, a z materiałów polimerowych, trzymać najmniejsze cząstki gruzu i pyłu.

Filtry wydechowe są instalowane na wylocie wewnątrz odkurzacza i są zaprojektowane do uwalniania higienicznie czystego powietrza. Jako taki filtr może być stosowany jako mikrofiltr i wysokowydajny filtr HEPA.


Każdy producent produkuje własne filtry do różnych odkurzaczy. Aby wybrać filtr dla konkretnego urządzenia, musisz znać jego model lub kod produktu.


Na przykład mikrofiltr z odkurzaczy firmy Bosch jest zainstalowany przed silnikiem i wygląda tak:HEPA фильтр для пылесоса BOSCH, 1 шт., бренд: OZONE, арт. H-25, тип оригинального фильтра: BBZ155HF

Mikrofiltr gąbkowy do odkurzaczy KARCHER jest zainstalowany pod kolbą:
Набор микрофильтров для пылесоса SAMSUNG, губчатый фильтр-1 шт., микрофильтр-5 шт., многоразовый моющийся, бренд: OZONE, арт. HS-11, тип оригинального фильтра: DJ97-00846A
Filtr Hepa do odkurzaczy firmy Karcher następująco:
Jakie filtry ma klasa HEPA?

Filtry HEPA mogą wychwytywać najmniejsze cząstki kurzu o wielkości 0,06 mikrona.


Klasy filtrów HEPA:
Klasa filtru        Przepuszczalność,%
E 10                       85%
E 11                       95%
E 12                       99,5%
H 13                       99,95%
H 14                       99,995%

Czy mogę wyczyścić filtry odkurzacza?

Istnieją dwa rodzaje filtrów HEPA: celulozę, której nie można prać i którą można prać syntetycznie. Na opakowaniu filtrów syntetycznych producenci piszą zalecenie, że mogą być prane. Jeśli na opakowaniu nie ma takiego oznaczenia, nie należy tego robić. Filtry na bazie materiałów celulozowych możemy czyścić sprężonym powietrzem.