Czy to przy pracach remontowych, czyszczeniu dywanów, czy też brud został zabrany do domu z ogrodu i rozprowadzony na podłodze: we wszystkich takich sytuacjach tak zwany uniwersalny odkurzacz jest idealnym pomocnikiem. Odkurzacz uniwersalny jest przeznaczony do pochłaniania nie tylko grubych zanieczyszczeń, ale przede wszystkim płynów i mokrych zabrudzeń. Konwencjonalne odkurzacze zwykle nie przetrwałyby takiej pracy bez szwanku. W następnym artykule dowiesz się wszystkiego, co musisz wiedzieć o czyszczeniu za pomocą odkurzacza. Ponadto zostaną pokazane zalety i wady tych urządzeń czyszczących oraz najważniejsze właściwości zakupu odkurzacza na mokro.
Czym jest uniwersalny ODKURZACZ?
Nazwa odkurzacz uniwersalny faktycznie ujawnia specyfoczne cechy czyszczacego urzadzenia . Ponieważ podczas odkurzania konwencjonalnym odkurzaczem należy uważać, aby nie uszkodzić go zbyt grubymi cząstkami lub mokrym brudem, wszechstronny odkurzacz zasysa prawie wszystko. Odkurzacz uniwersalny jest zatem w stanie odkurzać wióry, kamyki, a zwłaszcza płyny i mokry brud, a także suche cząstki, takie jak kurz, okruchy lub sierść zwierząt. W ten sposób uniwersalny odkurzacz jest doskonałym pomocnikiem, gdy trwają prace remontowe, czyści się w warsztacie domowym lub piwnicy, lub gdy dywan lub inne meble tapicerowane należy dokładnie umyć dywan.


KARCHER Uniwersalny Odkurzcz WD 3.200

Odkurzacz uniwersalny działa zgodnie z tzw. Zasadą zbiornika i charakteryzuje się typowym kształtem cylindra. Wszystkie wchłonięte elementy są przechowywane wzbiorniku wewnątrz urządzenia. Zbiornik ten służy zatem jako pojemnik zbiorczy. Kolejną cechą uniwersalnego odkurzacza jest oddzielne doprowadzenie powietrza. Ponieważ w konwencjonalnym odkurzaczu zasysane powietrze służy również do chłodzenia silnika. Gdyby silnik zetknął się z wodą, najprawdopodobniej zostałby uszkodzony. Jednak w uniwersalnym odkurzaczu silnik jest chłodzony przez oddzielne źródło powietrza. Oznacza to, że nie wchodzi w kontakt z zasysanymi elementami. Ponieważ uniwersalny odkurzacz może odkurzać zarówno na sucho, jak i na mokro, jest również nazywany odkurzaczem mokrym i suchym, odkurzaczem wielofunkcyjnym lub po prostu odkurzaczem na mokro.
Wszystkie odkurzacze są wyposażone w pojemnik zbiorczy, który przechowuje wszystkie cząsteczki brudu i płyny. Oznacza to, że uniwersalny odkurzacz działa bez worka, ponieważ pojemnik czyszczący można łatwo opróżnić po czyszczeniu. Zasada ta jest już znana z odkurzaczy bezworkowych, które stają się coraz bardziej popularne dzięki łatwej obsłudze. Korek spustowy pomaga w odkurzaniu na mokro, dzięki czemu musi być tylko nachylony, a ciecz np. B. można wlać do wiadra. Jeśli jednak chcesz używać odkurzacza wielofunkcyjnego tylko do odkurzania na sucho, do wielu modeli można dołączyć standardowy worek odkurzacza. Większość producentów wyposaża również swoje uniwersalne odkurzacze w filtry, Filtry które służą zarówno do czyszczenia na sucho, jak i na mokro i pozostają na stałe w urządzeniu.
Jakie są rodzaje odkurzaczy?

Termin „odkurzacz uniwersalny” jest używany potocznie i może być mylący w niektórych miejscach. Ponieważ kategoria uniwersalnych odkurzaczy obejmuje urządzenia czyszczące o różnych wzorach i funkcjach. Główne typy urządzeń to:

ODKURZACZ SUCHO-MOKRY.
Jest to najbardziej znane urządzenie czyszczące wśród uniwersalnych odkurzaczy i zyskuje coraz większą popularność, szczególnie w prywatnych gospodarstwach domowych.
Odkurzacze do pracy na mokro i na sucho, często zwane po prostu odkurzaczami na mokro lub odkurzaczami wielofunkcyjnymi, jak już opisano, są w stanie bez problemu odkurzać suche cząsteczki brudu oraz płyny i mokry brud. Dzięki coraz bardziej kompaktowej konstrukcji, łatwiejszej użyteczności i niższym kosztom zakupu, odkurzacze na mokro i na sucho są idealnym dodatkiem do prywatnych urządzeń czyszczących.

ODKURZACZE EKSTRAKCYJNE.
Są to również urządzenia czyszczące, które oprócz suchych cząstek również pochłaniają płyny. Ten typ uniwersalnego odkurzacza został specjalnie zaprojektowany do czyszczenia dywanów i tapicerki. Ponieważ oprócz zwykłego pojemnika na ścieki, środek do czyszczenia dywanów jest również wyposażony w zbiornik na świeżą wodę i dyszę wysokociśnieniową na szczotce. Można teraz dodać specjalny środek czyszczący do zbiornika świeżej wody, który jest rozpylany wraz z wodą przez dyszę na powierzchnię. W tym samym czasie środek czyszczący i brud są odsysane z włókien.

Odkurzacz uniwersalny jest idealnym dodatkiem do zwykłego odkurzacza, jednak odkurzacz uniwersalny nie zastępuje go. Ze względu na swoją konstrukcję odkurzacze uniwersalne są zwykle większe i cięższe od zwykłych odkurzaczy, co sprawia, że odkurzacze uniwersalne są nieco mniej elastyczne w obsłudze podczas codziennego odkurzania mieszkania. Jako drugie urządzenie wszechstronny odkurzacz okazuje się przydatnym dodatkiem w wielu przypadkach. Ponieważ uniwersalny odkurzacz działa tam, gdzie konwencjonalne odkurzacze osiągają swoje granice. Odkurzacze uniwersalne są szczególnie przydatne do okazjonalnych zadań, które pojawiają się wielokrotnie w domowym warsztacie, garażu lub ogrodzie. Aby znaleźć optymalne urządzenie, zaleca się sprawdzenie testu próżniowego. Takie testy są dostępne w różnych instytutach i portalach konsumenckich.Uniwersalny odkurzacz to prawdziwie wszechstronny i praktyczny pomocnik. Począwszy od kurzu, wiórów i płynów, wszystko można łatwo i łatwo odkurzyć za pomocą uniwersalnego odkurzacza. Konwencjonalny odkurzacz szybko osiągnąłby granice podczas takich prac czyszczących, a nawet zostałby uszkodzony, gdyby zetknął się z płynami lub mokrym brudem. Uniwersalne odkurzacze obejmują klasyczne odkurzacze na mokro i na sucho oraz urządzenia do czyszczenia dywanów. Te ostatnie mają dodatkowy filtr świeżej wody, który można napełnić specjalnymi środkami czyszczącymi. Dzięki zintegrowanej dyszy wysokociśnieniowej środek czyszczący jest natryskiwany na czyszczoną powierzchnię i ponownie odkurzany w tej samej operacji. Ręczna obróbka wstępna, jaka byłaby konieczna w przypadku klasycznego odkurzacza na mokro, nie jest zatem konieczna. Kupując, powinieneś szukać takich właściwości, jak wytrzymałość i pojemność pojemnika zbiorczego oraz szerokiej gamy akcesoriów, takich jak specjalne twarde podłogi i dysze tapicerskie. Jeśli weźmiesz te wskazówki pod uwagę podczas korzystania z uniwersalnego odkurzacza, na pewno znajdziesz pomocnika do domu, warsztatu lub garażu